دوستان عزیز سلام من امروز قصد دارم با توجه به رشد روز افزون موسیقی رپ در بین جوانان امروز بکاری گیری خیلی از واژه ها بنظر من به دور از هر نوع ادبیات توجیهی جهانی است علل الخصوص در زبان فارسی معاصر که به نوعی می توان به آن گفت لهجه جوانان ولی نباید این نکته را از نظر دور داشت که در کشورهای خارجی با توجه به احترام فرهنگ خود و پاسداشت از زبان بیشتر واژه هایی که بکار می برند الهام گرفته از ریشه زبان مادری است پس نباید این نکته را از نظر دور داشت که برای غنی سازی یک سبک هنری و یا فانتزی کردن از واژه های غیر متعارف استفاده کرد چونکه ارزش ادبی و هنری  اثر را در خود کرده و از بین می برد در این بین من قصد دارم یک تر کیب جدید با سبک جدید ادبی را برای شما دوستان به نمایش بگذارم جهت ادامه متن به ادامه مطلب مراجعه کنید


1-مطالعه ی لغت نامه:درسته که می گویند کسی لغت نامه را نمی خونه ولی من می گم بخونید چون برای یافتن قافیه این از بهترین راه هاست.

۲-استعداد:بفهمید که استعدادتون در نوشتن چه نوع تکستی خوبه مثلا من تکست شاخ.اجتماعی و دیس رو خوب بلدم ولی هر کاری کنم نمی تونم (لاو) و( آر اند بی) بنویسم پس استعداد خیلی مهمه.

۳-با خبر بودن از دور وبر: کسانی که تکست اجتماعی می نویسند باید بدونن دور و برشون چی می گذره که در هر زمانی بتونن مناسب با اون زمان تکست بنویسند.

۴-گوش کردن به آهنگ دیگران:اگه زیاد به آهنگ های بقیه گوش بدی می فهمی که کار خودت قویه یا ضعیف و در مورد دیس ها هم هر که قوی تره دیس کنی در ضمن این کار به تکراری نشدن تکست هم کمک می کنه مثلا ممکنه تو یه شعری رو بنویسی ولی قبلا یکی اونو خونده پس سعی کن همیشه آهنگ گوش کنی.

۵-نوشتن از روی داستان:اگر قصد داری لاو یا پارتی بنویسی بهترین کار نوشتن از روی یک داستانه مثلا می گی من دلم برای تو تنگ شده چند وقتیه ندیدمت... بعد اینو شعرش کنی

۶-ساختن تکست از روی آهنگ:اگر یک آهنگ(بیت)خوب داشته باشی می تونی همراه اون تکستتو بنویسی که نیازی هم به ساختن آهنگ نباشه و مستقیم بشه روش خوند.

قافیه در رپ

قافیه یکی از مهم ترین عناصر شعر در زبان فارسی و همین طور رپ است و شعر بدون قافیه یا شعر نو جذابیت زیادی ندارد چون قدرت و توانایی شاعر فقط در شعر قا فیه دار معنا دار می شود.

حال که فهمیدید قافیه چه عنصر مهمی است با ما همراه باشید تا شما را با انواع قافیه در شعر رپ آشنا کنیم:

۱-معولا مثنوی مشهور ترین و پر کاربرد ترین نوع قا فیه است که در بیشتر رپ ها از این قافیه استفاده می شود در این قافیه هر بیت قافیه جداگانه دارد. شاهنامه ی فردوسی هم دارای همین قافیه است برای مثال:

این جا ایرانه یک گربه ی ۷۰۰۰ساله                                که زندست تاوقتی که نفت خام داره

۲-در شعر های دیگر از قافیه هایی مانند قصیده غزل قطعه دو بیتی چهار پاره و...استفاده میشود که میتوانید نوع آن ها را از دبیر های ادبیات بپرسید.زیرا این قافیه ها با شعر های فارسی مشترک اند.

اینک قافیه های مخصوص شعر رپ:

۲-در این نوع قافیه که نسبتا پر کاربرد است قافیه پشت سر هم تکرار می شود و قافیه تغیر نمیکند مثلا:

تو هم گوش کن مثل بقیه آدما وایستا                       را همه از خودشون فراریند وایستا

۳-در این قافیه که سخت ترین نوع قافیه است قافیه پشت سر هم تکرار می شود و کلمه ای به جز قافیه در کار نیست.مثلا:

اکثرمنطقه هستم من البته ازمنه عکسای برسر سردر پس اگه هستمه بکسم که نزدمه اسلحه دستمه...

۴-نوعی قافیه هم وجود دارد که به آن قافیه گفته نمی شود ولی ما آن را هم جزو قافیه حساب می کنیم.چون معمولا قافیه در آخر مصراع می آید اما این قافیه در اول بیت یا مصراع می آید.مثلا:

درود به هرکی که الآن این جا وایستاده                          طلوع رپ فارس باید با صدای ما باشه

ممکن نوع های دیکر قافیه هم وجود داشته باشه که کاربردش خیلی کمه یا معادلش تو فارسی وجود داره به هر حال اگه قا فیه ای جایی شنیدید بگو یید تا برایتان توضیح بدم.