آموزش تکست نویسی یا ترانه سرایی رپ با الهام گیری از شعر

1-مطالعه ی لغت نامه:درسته که می گویند کسی لغت نامه را نمی خونه ولی من می گم بخونید چون برای یافتن قافیه این از بهترین راه هاست.

۲-استعداد:بفهمید که استعدادتون در نوشتن چه نوع تکستی خوبه مثلا من تکست شاخ.اجتماعی و دیس رو خوب بلدم ولی هر کاری کنم نمی تونم (لاو) و( آر اند بی) بنویسم پس استعداد خیلی مهمه.

۳-با خبر بودن از دور وبر: کسانی که تکست اجتماعی می نویسند باید بدونن دور و برشون چی می گذره که در هر زمانی بتونن مناسب با اون زمان تکست بنویسند.

۴-گوش کردن به آهنگ دیگران:اگه زیاد به آهنگ های بقیه گوش بدی می فهمی که کار خودت قویه یا ضعیف و در مورد دیس ها هم هر که قوی تره دیس کنی در ضمن این کار به تکراری نشدن تکست هم کمک می کنه مثلا ممکنه تو یه شعری رو بنویسی ولی قبلا یکی اونو خونده پس سعی کن همیشه آهنگ گوش کنی.

۵-نوشتن از روی داستان:اگر قصد داری لاو یا پارتی بنویسی بهترین کار نوشتن از روی یک داستانه مثلا می گی من دلم برای تو تنگ شده چند وقتیه ندیدمت... بعد اینو شعرش کنی

۶-ساختن تکست از روی آهنگ:اگر یک آهنگ(بیت)خوب داشته باشی می تونی همراه اون تکستتو بنویسی که نیازی هم به ساختن آهنگ نباشه و مستقیم بشه روش خوند.

قافیه در رپ

قافیه یکی از مهم ترین عناصر شعر در زبان فارسی و همین طور رپ است و شعر بدون قافیه یا شعر نو جذابیت زیادی ندارد چون قدرت و توانایی شاعر فقط در شعر قا فیه دار معنا دار می شود.

حال که فهمیدید قافیه چه عنصر مهمی است با ما همراه باشید تا شما را با انواع قافیه در شعر رپ آشنا کنیم:

۱-معولا مثنوی مشهور ترین و پر کاربرد ترین نوع قا فیه است که در بیشتر رپ ها از این قافیه استفاده می شود در این قافیه هر بیت قافیه جداگانه دارد. شاهنامه ی فردوسی هم دارای همین قافیه است برای مثال:

این جا ایرانه یک گربه ی ۷۰۰۰ساله                                که زندست تاوقتی که نفت خام داره

۲-در شعر های دیگر از قافیه هایی مانند قصیده غزل قطعه دو بیتی چهار پاره و...استفاده میشود که میتوانید نوع آن ها را از دبیر های ادبیات بپرسید.زیرا این قافیه ها با شعر های فارسی مشترک اند.

اینک قافیه های مخصوص شعر رپ:

۲-در این نوع قافیه که نسبتا پر کاربرد است قافیه پشت سر هم تکرار می شود و قافیه تغیر نمیکند مثلا:

تو هم گوش کن مثل بقیه آدما وایستا                       را همه از خودشون فراریند وایستا

۳-در این قافیه که سخت ترین نوع قافیه است قافیه پشت سر هم تکرار می شود و کلمه ای به جز قافیه در کار نیست.مثلا:

اکثرمنطقه هستم من البته ازمنه عکسای برسر سردر پس اگه هستمه بکسم که نزدمه اسلحه دستمه...

۴-نوعی قافیه هم وجود دارد که به آن قافیه گفته نمی شود ولی ما آن را هم جزو قافیه حساب می کنیم.چون معمولا قافیه در آخر مصراع می آید اما این قافیه در اول بیت یا مصراع می آید.مثلا:

درود به هرکی که الآن این جا وایستاده                          طلوع رپ فارس باید با صدای ما باشه

ممکن نوع های دیکر قافیه هم وجود داشته باشه که کاربردش خیلی کمه یا معادلش تو فارسی وجود داره به هر حال اگه قا فیه ای جایی شنیدید بگو یید تا برایتان توضیح بدم.

/ 16 نظر / 146 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

داداش دمت گرم.تو زیاد به حرف این بچه کونی ها گوش نده خوشی زده زیر دلشون فقط کمبودشون معروف شدنه.راستی اقای 000 تو گوه اضافی می خوری!!!قبول داری

VAYEN

سلام...من یه ترانه سرا و خواننده هستم...یک ساله ترانه سرایی میکنم...تو سبک رپ اکثرا...پستتو خوندم...چیزایی نوشتی که لازم به گفتن نبود....اینطوری بگم...همه میدونن...خوب معلومه که هرکی بخاد سبک اجتماعی بره باید از اجتماع خودش با خبر باشه...نمیدونم آهنگمو گوش دادی یا نه...اسم کارم "به نام وطن"هست...اجتماعی سیاسی هست...موضوع بعدی اینکه...باید با احساست شعر بگی...من نمیدونم ترانه سرا های دیگه چیکار میکنند ولی من اینطوریم...

fardin

سلام اگه دوس داشتی واسم تکست بنویس من بخونم ما خودمون میخونیم تکست توپل بنویس تو هم معرف میشی ما هم تو کلی سایت هم میزاریم اهنگ همچی ردیف فقط یه تکست نویس میخوام خودم مینویسم ولی میخوام با همکاری تو یه چیز تمیز در بیاد

ehsan

آقا دمت گرم نزدیک سه سال تکست رپ مینویسم همه حرفایی که زدیو تجربه کردم تا یادبگیرم به تازه کارا خوب فهموندی چطوری باید باید شروع کنن دمت گرم

عباس1111

salam mer30 az amozesheton mikhastam begam age mishe bishtar dr morede neveshtan va khondan rap tozih bedin

عباس1111

in mail mane ...... amirali.metal81@yahoo.com .... age mishe behem komak kon... montezeram

kk

من میخوام آهنگ بنویسم ولی هیچی ب ذهنم نمیاد کمکم کن

داریوش

خوب بود، ولی توی شعر یک چیز دیگه هم هست به نام وزن. شعر ساختن با قافیه کار سختی نیست، ساختن شعر در قالب وزن خیلی سخته. خواستم بدونم واسه رپ شعر باید وزنم داشته باشه؟

مهبد

مرسی خیلی ممنون فقط میشه ی کمکی کنی شما فقط ی مقدمه ده دوازده بیتی شعر رپ به ایمیلم بفرس بقیشو خودم مینویسم. بازم خیلی ممنون