مراحل چاپ کتاب برای دانش دوستان


اگر به اندازه‌ی کافی شناخته شده نیستید که کتاب‌تان را بخاطر اسم‌تان بخرند و اگر دوست یا آشنایی ندارید که در این راه کمک‌تان کند و اگر پول کافی هم ندارید بهتر است به خودتان زحمت ندهید، کمتر کسی حاضر می‌شود این‌روزها روی چنین کارهایی سرمایه‌گذاری کند. و انگار نه انگار که تمام نویسندگان بزرگ، روزی اولین بوده‌اند.
مشکلات انتشار کتاب اول، بطور خاص در حوزه ادبیات و شعر را از دید ناشران، نویسندگان و دست‌اندرکاران نشر جویا شدیم.
کتاب اول چگونه منتشر می‌شود؟

«ناشرها معمولا برای انتشار کتاب اول شاعران و نویسندگان را موظف به سرمایه‌گذاری کل مبلغ هزینه چاپ می‌کنند، البته بعضی از ناشرها با نویسندگان کنار می‌آیند و مثلا ۵۰٪ مبلغ را اول و ۵۰٪ بقیه را بصورت قسطی می‌گیرند.» این‌ها را فرهاد صفریان شاعر و وبلاگ‌نویس می‌گوید. وقتی از او می‌پرسیم که آیا قصد چاپ کتاب اشعارش را دارد یا نه می‌گوید اگر انتشاراتی با شرایط مناسب پیدا شود که حتی ۵۰٪ هزینه چاپ را تقبل کند این کار را خواهم کرد.

در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب پلاکارد آبی‌رنگی در یکی از غرفه‌ها جلب توجه می‌کرد. روی این پلاکارد نوشته شده بود: «چنانچه حتی یک اثر قابل چاپ دارید و به هر دلیل تاکنون موفق به انتشار آن نشده‌اید حتما با ما تماس بگیرید.»
به سراغ نامور مدیر این انتشارات می‌رویم. نامور می‌گوید: « انتشارات رجا تهران الان مدتی است که کتاب‌های اول را منتشر می‌کند. ما برای شروع در چند جا از جمله مجله‌ی موفقیت آگهی دادیم. ما این کتاب‌ها را به چند نوع چاپ می‌کنیم. اما معمولا به اینصورت است که برای فشار نیامدن به نویسنده یک مقداری را ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم و یا سعی می‌کنیم سهمشان را قسطی بگیریم.» از هزینه چاپ یک کتاب حدود هفتاد صفحه‌ای می‌پرسیم، پاسخ می‌دهد: « تقریبا با ۱۵۰ هزار تومان کتاب در می‌آید. اگر دوهزار تا هم بزنیم می‌شود ۳۰۰ هزار تومان، البته با کاغذ خوب و جلد گلاسه ۲۵۰ گرمی.»
واقعیت این است که شما برای چاپ کتاب‌تان هر چقدر هم ارزش‌مند باشد باید خودتان دست به جیب شوید، ناشرین در پاسخ به این سوال که چرا برای چاپ این‌ کتاب‌ها نویسنده را مجبور به سرمایه‌گذاری می‌کنند همگی متحدالقول یک پاسخ دارند: «ضرر می‌کنیم!»
ظاهرا تجریه نشان داده است که چاپ این کتاب‌‌ها برای ناشرین جز ضرر چیزی نداشته است. محمد عزیزی، شاعر، نویسنده و مدیر مسئول انتشارات روزگار در این‌باره می‌گوید: « از ابتدای تاسیس نشر روزگار این‌را وجهه همت خودم قرار دادم و دوستانی که به من مراجعه می‌کردند، سعی می‌کردم که اولین کتابشان را منتشر کنم؛ البته به شرطی که به قول حافظ آنی داشته باشد، «بنده طلعت آن باش که آنی دارد».
در ابتدا ما بدون اینکه توقع کمکی از آنها داشته باشیم تعدادی از این کتابها را چاپ کردیم اما چون کمک دولتی نشدیم و از طرفی این کتاب‌ها هم پشت ویترین کتاب‌فروشی‌ها قرار نگرفتند و انبار شدند، از لحاظ اقتصادی متضرر شدیم و در ادامه کار بجای اینکه چاپ این کتاب‌ها را قطع بکنیم به یک راه‌ حلی رسیدیم و آنکه پیشنهاد کردیم برای اینکه بچه‌ها خودشان متوجه وضعیت نشر بشوند و گلایه نکنند از آن‌ها خواستیم مثلا ۵۰۰ جلد از کتاب خودشان را ولو با ۳۰٪ تخفیف از ما بخرند. الان این‌ها یک تعداد کتاب را از ما پیش خرید می‌کنند و ما کتاب‌شان را چاپ می‌کنیم.»
دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد به ما می‌گوید: « هیچ ناشری حاضر نیست روی کار اول نویسنده‌ها سرمایه‌گذاری کند. مشکل بعدی هم توزیع است که مراکز پخش رغبتی به توزیع این‌ها ندارد. پس شاعران مجبورند خودشان دنبال سرمایه‌گذاری و توزیع مناسب کتاب‌شان باشند.»
دریانورد به کتاب‌های موجود در غرفه اشاره می‌کند و می‌گوید: « کتاب‌هایی که می‌بینید حدود ۱۵ کتاب شعر اول هستند که شاعر سرمایه‌گذاری کرده است، البته بعضی‌ها با مشارکت ناشر. تمام این کتاب‌هایی را که می‌بینید، بجز ۲-۳ تا همه را مولف سرمایه‌گذاری کرده است.» دریانورد در مورد هزینه چاپ یک کتاب می‌گوید: « بستگی به تعداد صفحه دارد. معمولا صفحه‌ای ۵ تا ۶ هزار تومان هزینه دارد.»
البته اگر شما به اندازه کافی در این حوزه سرشناس باشید احتمالا کمتر با این مشکلات مواجه خواهید شد. از یغما گلرویی، ترانه‌سرا، در مورد مشکلات چاپ کتاب اولش پرسیدیم. یغما توضیح می‌دهد: « من مشکلی برای چاپ اولین کتابم نداشتم، یعنی اصلا نمی‌خواستم کتاب چاپ کنم. شعرهایم پیش حمید صدری، دوست آهنسازم بود. کارهایم را به مدیر انتشارات دارینوش داده بودند و خودشان بدون اینکه من بدانم تصمیم گرفتند کتابم را چاپ کنند و خیلی راحت هم چاپ شد.»
رسول یونان، شاعر و ترانه‌سرا، هم در پاسخ به این سوال ما می‌گوید: « من مشکل خاصی نداشتم، شعر نوشتم گرفتند چاپ کردند.همین! کتاب «روز بخیر محبوب من» بود که انتشارات نارنج چاپ کرد. البته من قبل از آن با کارهایم مطبوعات را بمباران کرده بودم و به همین خاطر بود.»

بعد از چاپ کتاب

اما نویسندگان جوان پس از پشت سر گذاشتن تمام مشکلات چاپ کتاب اغلب با محصول چاپ شده‌ی مطلوبی مواجه نمی‌شوند. فرهاد صفریان در این مورد می‌گوید: « این کتاب‌ها اشکالات تایپی فراوانی دارند، انتشاراتی‌هایی که این کتاب‌ها را چاپ می‌کنند ویراستار ندارند. طرح روی جلدشان هم حرفه‌ای نیست. این مسائل به این خاطر است که اینها حرفه‌ای این‌کار نیستند. بیشترشان شاعر هستند که مجوز گرفته اند و شعر دوستان‌شان را چاپ می‌کنند و در مورد طرح روی جلد و ویرایش حرفه‌ای عمل نمی‌کنند و کتاب را همین‌جوری بیرون می‌دهند.»

یکی از مسائل مربوط به کتاب اولی‌ها که اغلب خودشان هم از آن اطلاعی ندارند چاپ کتاب‌شان در تیراژ غیر واقعی است. یعنی تعداد معدودی از ناشرین کل هزینه کتاب را از نویسنده می‌گیرند، ولی بجای چاپ در تیراژ اسمی مثلا ۱۲۰۰ تا، بوسیله‌ی دستگاه ریسوگراف مثلا ۴۰۰ تا از کتاب چاپ می‌کنند؛ در حدی که تعدادی به خود نویسنده می‌دهند و بقیه را هم در بازار پخش می‌کنند و در نمایشگاه عرضه می‌کنند. اگر این مقدار فروش رفت دوباره چاپ می‌کنند وگرنه همان مقدار می‌ماند و این در حالی‌ست که نویسنده تصور می‌کند کتابش در تیر‌اژ اسمی منتشر شده است.
اینها را یک نویسنده که خود با مسائل نشر آشناست به ما گفت و البته تاکید کرد که از او اسمی نبریم.
اما شاید بزرگ‌ترین مشکل کتاب‌اولی‌ها - و کلا حوزه کتاب - مسئله توزیع و پخش کتاب باشد. جایی که باعث می‌شود گاهی تصور کنیم چاپ شدن یا نشدن کتاب تفاوتی نداشته است.

مافیای توزیع؛ مشکل اساسی

مطمئن باشید مشکلات توزیع و پخش کتاب اینقدر جدی است که وقتی صحبت آن به میان می‌آید برخی عنوان «مافیای توزیع» را مطرح می‌کنند. این مسئله طبیعتا در مورد نویسندگان گمنامی که اولین کتاب‌شان را منتشر کرده‌اند بییشتر مشکل‌زاست.

فریاد شیری، شاعر و کارشناس ادبی نشر نگیما، در این مورد می‌گوید: «مشکل اصلی این است که پخشی‌هایی که ما با آنها کار می‌کنیم، اصلا کتاب شعر را نمی‌گیرند. یعنی هیچ پخشی حاضر نمی‌شود با حتی ۵۰٪ هم کتاب شعر را پخش کند. البته آنها هم گناهی ندارند. چون کتاب فروشی‌ها کتاب شعر را پخش نمی‌گیرند. فقط چند تا کتاب فروشی معدود در تهران است که کتاب شعر را بطور امانی می‌گیرند، ببینند فروش می‌رود یا نه، البته آنهم با ۴۰٪ تخفیف. اصلا با این همه مشکلات که نه بخشی کتاب را می‌گیرد و نه مخاطب دارد به نظر من چاپ کتاب اول حماقت است.»
دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد که در شهر بوشهر فعالیت می‌کند می‌گوید: « ما ناشرین شهرستانی دستمان به مراکز پخش تهران نمی‌رسد و اگر هم برسد اینها کتاب شعر را نمی‌گیرند، اگر کتاب داستان باشد که کتاب نویسنده‌های گمنام را نمی‌گیرند. کلا اینها کتب ناشرهای گمنامی مثل مارا نمی‌گیرند و اگر بپذیرند با درصد بالایی می‌خواهند. مثلا یک کتاب را به ما گفتند با ۶۰٪ تخفیف می‌گیریم.»
نامور، مدیر انتشارات رجا تهران هم می‌گوید: « پخش ما ضعیف است. کلا پخش در ایران ضعیف است. البته بعضی‌ها آمده‌اند اتحادیه درست کرده‌اند، مثلا اتحادیه کتب درسی، اما آنها هم موفق نبوده‌اند. من خبر داریم برخی ناشرین از کتابی در مدت شش ماه حتی یک فروش هم نداشته‌اند. الان بصورت مبادله است، کتاب عوض می‌کنند، کتاب دیگران را می‌فروشند.»

مشکل اصلی کجاست !؟


اما چرا خوانندگان و به طبع آنها کتاب‌فروشی‌ها و مراکز پخش چنین برخوردی با این کتاب‌ها دارند؟

فریاد شیری در این مورد می‌گوید: «مسئله اصلی این است که شعر الان در ایران مخاطب ندارد. مخاطب کتاب‌های شعر خود شاعرها هستند که متاسفانه آنها هم همدیگر را قبول ندارند. الان کتاب شعر را خود شاعر‌ها هم نمی‌خرند و همه منتظرند که از همدیگر کتاب را هدیه بگیرند.»
نامورمدیر انتشارات رجا تهران در این زمینه نظر جالبی دارد و می‌گوید:«وضعیت فعلا همین است. وضعیت اقتصادی مردم هم همین است و شکم مردم سیر نیست و به کتاب نمی‌رسند.»
اما رسول یونان، شاعر و ترانه‌سرا، مسئله محتوای این کتاب‌ها را مطرح می‌کند: «عمده‌ترین مشکل این‌ها این است که می‌خواهند دفترچه مشق‌شان را چاپ کنند. بدون اینکه کسی نظر بدهد و کسی ببینید می‌آیند و خاطرات شخصی خودشان را چاپ می‌کنند و این کار هم شخصی است و فقط به درد دوست دخترهایشان می‌خورد! و مردم هم نمی‌خرند.»
راه حل ناشرین برای کتاب‌های شعر

ناشرین برای فرار از مشکلات چاپ شعرهای نویسندگان جوان بخشی از اشعار افراد مختلف را در قالب یک مجموعه چاپ می‌کنند.

فریاد شیری در این مورد می‌گوید: « ما الان کتاب‌نگیما را طرح‌ریزی کردیم و الان کتاب اول را درآوریدم. کسانی که می‌خواستند کتاب چاپ کنند، گفتیم این‌کار را نکنید، ۲-۳ تا از شعرهای خوب خودتان را بدهید تا در این کتاب چاپ کنیم. خودشان را هم مجبور کردیم که کتاب را پیش خرید کنند. از این کتاب استقبال شد. الان هم خیلی از دوستان دیگر مراجعه می‌کنند و من به آنها می‌گویم فعلا برای اینکه بحران کتاب را، بحران شعر را حل کنیم دست نگه داریم و کتاب چاپ نکنیم.» انتشارات رجا هم مشابه چنین طرحی را اجرا می‌کند. نامور در این‌باره می‌گوید: «مجموعه کتاب‌هایی با عنوان «حرف‌هایی که در دلم ماند» در سه جلد در آمده است. در هر کدام ۴۵ نفر شاعر جوان، دختر و پسر از سراسر ایران برای ما کار فرستادند که ما انتخاب کردیم و چاپ کردیم. به خودشان پیشنهاد کردیم که چند نسخه‌اش را خودشان بخرند و حدود هزار تای آن‌را روز اول خودشان خریدند.»
نامور دیگر طرح‌هایی که در این زمینه دارند را اینگونه تشریح می‌کند: «الان هم شب شعری گذاشته‌ایم و از دوستانی که تا الان از آنها کتاب چاپ کرده‌ایم دعوت کردیم که در این شب شعر شرکت کنند. سرشان گرم می‌شود و از خیلی مسائل دور می شوند. ماهی یکبار دور هم جمع می شوند. بجای اینکه بروند توی خیابان‌ها با این بیکاری، با این شرایط و اوضاع نابسامان می‌نشینند دور هم، آشنا می‌شوند و درباره شعر و داستان حرف می‌زنند.»
مشکلات نشر فقط در حوزه ادبیات است؟
این سوال را با فریادشیری در میان می‌گذاریم، پاسخ می‌دهد: « مشکلات کتاب اول در همیه زمینه‌ها وجود دارد. در ادبیات هم وضعیت ادبیات داستانی از شعر بهتر است و مردم هنوز ادبیات داستانی را مطالعه می‌کنند.»
به سراغ عباس طارمی که به تازگی اولین کتابش را با عنوان «شهر هزار حکیم» در حوزه فلسفه و عرفان چاپ کرده است می‌رویم و درباره نحوه چاپ کتابش می‌پرسیم: « من آشنایی قبلی با یکی از مدیران انتشارات روزنه داشتیم. قبلا دو طرح را که مربوط به کسان دیگری بود برده بودم که هر دو هم رد شدند. موضوع را با آن مدیر آشنا در میان گذاشتم که همچین کتابی را در دست تالیف دارم. پس از صحبت‌ها و مذاکرات سرانجام کتاب من چاپ شد، البته بجای حق التالیف به من دوهزار جلد کتاب دادند.»
طارمی ادامه می‌دهد: « مشکلات نشر در ایران در همه حوزه‌ها وجود دارد. هم در زمینه چاپ، هم توزیع و البته فقط به کتاب اولی‌ها هم محدود نمی‌شود و نویسندگان قدیمی هم با این مشکلات مواجه‌اند. در حوزه کتاب‌های فلسفی و مذهبی هم که من در آن فعالیت می‌کنم چون این کتاب‌ها خریدار زیادی ندارند ناشران حاضر به سرمایه‌گذاری روی این موضوعات نیستند.»
وقتی این سوال را با دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد مطرح کردیم کتابی را با عنوان «بندر دیلم و هفت شهر لیراویب» به ما نشان داد و گفت: « این کتاب را ببینید. در زمنیه تاریخ است و کتاب اول نویسنده. نویسنده برای چاپ کتابش پنج میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده است.» دریانورد اضافه می‌کند که: « این کتاب حاصل ۵ سال تلاش مولف است. اگر قرار بود برای یک ناشر دولتی یا نهاد دولتی تحقیق بکند حق تالیفش حداقل ۵-۶ میلیون تومان بود و چاپ هم با خودشان بود. اما الان ۵ میلیون سرمایه‌گذاری کرده است و انتشاراتی فقط توانسته با او همکاری کند و سرمایه‌گذاری‌ای نکرده‌ است.»
ظاهرا این مشکلات در همه حوزه‌ها وجود دارد و تنها ناشرین دولتی که دغدغه برگشت سرمایه و مسائل اقتصادی را ندارند می‌توانند به سادگی به فعالیتشان ادامه دهند.
احمد.ف که قرار است بزدوی اولین کتابش را در زمینه تاریخ برای یک نهاد دولتی منتشر کند می‌گوید: «من در واقع کار تالیف این کتاب را برای این نهاد انجام می‌دهم و مسائل چاپش به من ارتباطی ندارد. طبق قرارداری که در ابتدا با من بسته شده من در ازای نوشتن کتاب حق‌التالیفم را دریافت می‌کنم.»
چاره کار چیست ؟

نامور در این‌باره می‌گوید: «مشکلات نشر این‌قدر زیاد است که حل شدنی نیست. فقط یک راه دارد، وزارت ارشاد باید کتاب را از ناشرین نوپا بخرد و در کتابخانه‌ها توزیع کند. مردم را هم تشویق کنند که از کتابخانه‌ها استفاده کنند. این بهترین خدمتی است که دولت با این همه بودجه می‌تواند انجام بدهد.»فریاد شیری به کیفیت چاپ بهتر اشاره می‌کند و می‌گوید: « اگر کتاب را به دید یک کالای تجاری نگاه کنیم، ما جلد کتاب را کیفیت کتاب را می‌توانیم تغییر دهیم. مثلا با استفاده از تصویر و یکسری کارهای دیگر شاید بشود مخاطب را جذب کرد.» محمد عزیزی هم به تاثیر حمایت دولت در این قضیه اشاره می‌کند و می‌گوید: « دولت باید از این‌ها حمایت کند. یک وقتی این طرح را دادند ولی اجرا نکردند. دولت باید بگوید کسی که کتاب اول چاپ می‌کند من مقدار معینی را بطور قطع می‌خرم.»
عزیزی به نقش مطبوعات هم اشاره می‌کند و می‌گوید: « مطبوعات هم باید در زمینه کتاب اول اطلاع‌رسانی کنند. با اینها مصاحبه کنند. وقتی کتابشان چاپ شد، کتابشان را نقد و بررسی کنند و به هر حال مطرح‌شان بکنند در حالی که معمولا این‌کار را نمی‌کنند.»

مراحل چاپ کتاب

1- طراحی اولیه:بررسی وتصمیم گیری درمورد قطع، فونت، فاصلهسطرها سرصفحه، پا صفحه، فصل بندی مصورسازی وهمچنین تعداد صفحات تقریبی ( براساس ضرایب فرم‌های چاپی 8 وترجیحا 16)- و.سایرموارد...

2- حروفچینی و صفحه‌آرایی:

 الف- تایپ متون دست نویس و اسکن تصاویر و رسم نمودار و جداول و ... و اجرای سفارش طراحی اولیه ....

ب- پریینت اولیه وغلط گیری

ج- پرینت و غلط گیری نهایی

د- تهیه نسخه‌نهای کتاب شامل صفحه عنوان- شناسنامه و متن کتاب با صحافی کامل

3- ارسال یک نسخه ازکتاب صحافی شده به همراه فرم درخواست مجوز توسط انتشارات و درج کد شابک (کد 13 رقمی شناسایی بین‌المللی کتاب ISBN) به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت اخذمجوزقبل ازچاپ

مجوز قبل از چاپ کتب علوم محض و کاربردی مانند فیزیک، شیمی، مهندسی، ریاضی، علوم پزشکی (بجز موارد استثنایی) .... بلافاصله صادر می‌گردد.ولی سایر  کتابهابه  هیئت بررسی نشر کتاب ارجاع می‌گردد. این هیئت در استان خراسان بطورمعمول هردوهفته  یکبار شکل جلسه می‌دهدو کتابها پس از بررسی در هیئت و مطالعه آن توسط کارشناس مربوطه  که هر یک در رشته خاص متخصص می باشند به فاصله حداقل 20 روز و حداکثر...روز پاسخ هااعلام می‌گردند این پاسخ معمولاً بدلیل آشنایی ناشران بامقررات  در اکثر موارد بلامانع می‌باشد و در مواردی که نیاز به حذف و یا اصلاح بخش‌هایی از کتاب است با اشاره به صفحه و کلمه ویا جمله موردنظرناشر را در جریان قرار می‌دهند و ناشر موظف است که صفحات مورد نظر را بعد از اصلاح مجدد ارسال و منتظر پاسخ بماند و در بعضی موارد کتابها بدلایلی که نیاز به صحبت ندارد غیر قابل چاپ اعلام می‌گردد.این دلایل قانوناً باید بر اساس بخشنامه وقوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد جهت اطلاع از کلیه قوانین فوق می توانید به قوانین ومقررات مراجعه کنید.

پس از تأیید کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز قبل از چاپ کتاب صادر می‌گردد. در این مجوز نام کتاب ، مؤلف، مترجم، قطع، تیراژ نوبت چاپ تاریخ وشماره درخواست و شابک کتاب اعلام گردیده است.

پس از اخذ مجوز قبل  از چاپ کتاب مراحل زیر انجام خواهد گرفت:

1- طراحی جلد که بر اساس موضوع، قطع و تعداد صفحه و علایق سفارش دهنده آماده می‌گردد

2- نسخه نهایی کتاب پس ازکنترل نهایی توسط انتشارات بانظارت سفارش دهنده جهت تهیه فیلم و زینک به لیتوگرافی ارسال می‌گردد و همچنین طرح جلد پس ازکنترل نهایی جهت تهیه  فیلم و زینک چهار رنگ (تمام رنگی) به مراکز تهیه فیلم و زینک کامپیونری که  با عنوان ایمیج ستر یا خروجی فیلم و یا پلیت ستر نیز شناخته می‌شوندارسال می‌گردند.

3- تهیه ملزومات چاپ مانند کاغذ ومقوا با کیفیت موردنظروقطع و مقدار مورد نیاز  وتحویل آن به چاپخانه

4- ارسال زینک رنگی جلدومتن به چاپخانه و چاپ بر اساس برگ سفارش

5- صحافی  آخرین قسمت تهیه کتاب می باشد که پس از مراحل تا و ترتیب و تجلید (توجلد گذاری) و برش کاری و بسته‌بندی (شرینگ) کتاب را آماده بازرسی می‌نمایند.

6- تعدادمعینی  از کتابهای  منتشره به همراه فرم‌های مخصوص و کپی مجوز قبل از چاپ با تأیید چاپخانه به اداره ارشاد ارسال می گردد و بازرس اداره ارشاد بعد از مراجعه به صحافی و کنترل نمونه و تعداد کتب منتشره بر اساس مجوز کتاب در صورت عدم مغایرت فرم اعلام وصول را صادر و با این  فرم صحافی اجازه تحویل کتاب را به انتشارات خواهد داشت.

7-انتقال کتابها پس از صدور نامه اعلام وصول به انبار و مراکز پخش کتاب

انواع قرار داد کتاب

1. چند روش برای عقد قرارداد کتاب وجود داره؟

قراردادهای کتاب رو می شه به سه روش کلی تقسیم کرد: قرارداد مشارکتی، قرارداد درصدی، قرارداد واگذاری
2. قرارداد مشارکتی یعنی چی؟
یعنی که با نسبتی توافقی همراه با ناشر کتاب برای چاپ اون سرمایه گذاری کنین و بعداز چاپ تعدادی از تیراژ رو به عنوان سهم مشارکت و حل التالیف/الترجمه دریافت کنین. در این حالت معمولا امتیاز کتاب در اختیار خودتون هست و می تونید برای تجدید چاپ اون هر اقدامی که دوست دارین انجام بدین
3. قرارداد درصدی یعنی چی؟
یعنی درصدی از تیراژ ضربدر قیمت پشت جلد در هر نوبت چاپ به عنوان حق الزحمه شما پرداخت میشه. مثلا اگه یه کتاب 4000 تومانی با تیراژ2000 نسخه چاپ شده
باشه و قرارداد شما 10 درصد باشه، اونوقت حق الزحمه شما فقط برای اون نوبت چاپ میشه هشتصد هزار تومان
در قرارداد درصدی، معمولا کتاب برای همیشه پیش ناشر می مونه ولی در صورتی که ایشون نسبت به چاپ کتابی که بازار به اون نیاز داره کوتاهی کنه، مولف می تونه طی یه نامه کتبی کتاب رو از انتشارات پس بگیره. از طرفی ناشر حق نداره بدون اجازه مولف کتاب رو به کس دیگه ای واگذار کنه
در بازار امروز مولف/مترجمهای تازه کار معمولا با قرار داد 4 یا 5 درصد وارد بازار می شن و طی چند مرحله کتاب کار کردن با توجه به اعتباری که به دست میارن، این میزان رو افزایش می دن... برای افراد با سابقه این عدد چیزی در حدود 8 تا 10 درصد خواهد بود.
برای افراد استثنایی - مثل من - قرارداد زیر 15 درصد یعنی آبرو ریزی

توضیح: قراردادهای امسال انتشارات ناقوس - همونجایی که تصمیم دارم سیل کتابهای شما رو به اون سمت هدایت کنم - برای امسال 8 درصد اعلام شده.
گرچه راحت ترین کار برای من این بود که با یه نه ی قاطع بیام بیرون... ولی با توجه به گردش کار این انتشارات و با توجه به اینکه فرصت زیادی برام باقی نمونده ترجیح می دم کتابهای شما توی این انتشارات چاپ بشه و بدین ترتیب ظرف مدتی کمتر از یکسال - اگه اهل کار باشین - جا بیفتین.
خوش به حال امیر و هما: چون روی کتابشون پارسال با ناشر توافق شده بود بنابراین با قرارداد 10درصد چاپ میشه

4. قرارداد واگذاری یعنی چی؟
یعنی با دریافت یک صدقه توافقی کتابتون رو برای همیشه به ناشر واگذار می کنین و هیج حقی نسبت به چاپهای بعدی نخواهید داشت.
ناشر های زیادی به همین شیوه سوپر میلیونر شدن

5. اگه نخواهیم کتابی رو با همکاری یه ناشر چاپ کنیم چه باید کرد؟
روشی هست که در اون شما می تونید خودتون کل پروسه دریافت مجوز برای چاپ یک کتاب رو پی گیری کنید. در صورتی که کتاب تایید شد، شما می تونید خودتون
سرمایه گذاری کرده و نسبت به چاپ کتاب اقدام کنید. در این حالت توی فیپا - فهرست نویسی پیش از انتشار - و شناسنامه کتاب، مولف/مترجمی که شما باشین به عنوان ناشر قید میشه
نیازی به توضیح نیست که امتیاز کتاب در این حالت دست خودتون باقی می مونه و به جای حداکثر 10 درصد، اگه فروش خوبی داشته باشین می تونین تا 40 درصد از مبلغ پشت جلد ضربدر تیراژ رو به دست بیارین

6. چاپ یک کتاب به چقدر سرمایه گذاری نیاز داره؟
کاملا بستگی داره به نرخ نون در اون روز. با توجه به نوسان قیمتها میزان سرمایه لازم برای چاپ یک کتاب متغیره
با توجه به قیمت کاغذ - که در هنگام نوشتن این مطلب- حدود بندی 8000 تومان هست
چاپ یه کتاب 500 صفحه ای با قطع وزیری در تیراژ 2000 نسخه به حدود دو و نیم میلیون تومان سرمایه نیاز دارد

7. قطع های کتاب کدوم ها هستند؟
جیبی: انواع اندازه های عجیب و غریب و کوچک
پالتویی: مثل جیبی با این تفاوت که کتاب یه خورده کشیده تر میشه
رقعی: 21در 16سانتیمتر
وزیری: 25 در 16 سانتیمتر
خشتی: قطع های مربعی دلخواه - اندازه طول و عرض کتاب معمولا نزدیک به هم هستند
رحلی: 25 در 32 سانتیمتر
سلطانی: 50 در 32 سانتیمتر
و بعضی قطع های خیلی بزرگتر هم هست که زیاد مرسوم نیست ... مثل یه چیزایی توی مایه های دفاتر طلاق و ازدواج

8. یک کتاب خوب در زمینه کامپیوتر معمولا چند صفحه باید باشه؟
یک کتاب خوب در زمینه کامپیوتر معمولا باید یک کتاب خوب باشه تعداد صفحات اصلا مهم نیست
یک کتاب خوب 100 صفحه ای می تونه هر سه ماه یه بار تجدید چاپ بشه اونم در تیراژ 5000 نسخه
اما یک کتاب بد 1500 صفحه ای می تونه چند سال روی چاپ اول باقی بمونه و بعد سر از کارخانه کارتون سازی دربیاره و خمیر بشه
همینطور بر عکس و حجم اصلا مهم نیست

9. پروسه تولید یک کتاب شامل چه قسمتهایی هست ؟
ترجمه/تالیف، تایپ و حروفچینی، بازخوانی اول، غلط گیری و صفحه آرایی، بازخوانی دوم، ویرایش فنی، ویرایش ادبی، بررسی پرینت نهایی، صدور مجوز پیش از انتشار،
لیتوگرافی، چاپ متن، چاپ جلد، صحافی، ترخیص از چاپخانه و ورود به جنگلی به نام بازار کتاب ایران

منابع: http://www.sokhangostar.com/- سایت تبیان- مراحل چاپ یک کتاب و...

/ 21 نظر / 964 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همایون

با تشکر و احترام با پاسختان در خصوص سوال پایین ما را بنده نوازی بفرمایید.

ندا

سلام-بسیار عالی بود-ممنون

فاطمه گرجی

سلام آقای سپنتامهر. خیلی ممنونم به خاطر مطالب مفیدی که ارائه دادین. اما....من به کلی نا امید شدم! یه رمان 300 صفحه ای تایپ شده به همراه یه اثر مینیمال 30صفحه ای دارم که تصمیم به چاپ شون گرفتم. میتونم تا سقف 2میلیون تومن سرمایه گذاری کنم.اما به شرط اینکه مطمئن باشم متحمل ضرر نمیشم.[افسوس] نمیدونم از بین انتشاراتی که ذکر کردین کدومشون بهتر هستند. رجا،ناقوس،روزگار...؟؟!!!!! من از انتشارات راز نهان و امکاناتش برای چاپ اولین کتاب نویسندگان هم چیزهایی شنیدم. میخواستم نظر شما رو هم بدونم. به آینده ی دو کتابم خیلی امیدوار بودم و هستم اما... از ابتدا از مراحل چاپ میترسیدم. ممنون میشم کمکم کنید تا یه انتشارات خوب پیدا کنم. و لطفا بهم بگین که چقدر سرمایه گذاری لازمه. متــــــشـکرم

فرزانه

با سلام لطفا در زمینه زیرراهنمایی بفرمایید: هزینه انتشارکتاب در زمینه مهندسی برق با قطع وزیری یا رقعی در تیراژ 500 چه میزان خواهد بود؟ باتشکر از راهنمایی شما

honargara@yahoo.com

بهترین و ارزانترین تبلیغ هدفمند در اینترنت مخصوص شرکتها بویژه ناشران کتاب و نرم افزارها http://www.nikman.blogfa.com/page/nazarblog در روش فوق، مستقیماً برای مخاطبین هدف، پیام و متن تبلیغ شرکتها یا اشخاص ارسال میشود یکی از بهترین گروههای هدف برای ناشران محترم کتاب، گروه علم و فن آوری میباشد http://blogfa.com/Members/UsersList.aspx?dir=04 که در آن، وبلاگ اکثر دانشجویان در رشته های مختلف وجود داردکه با توجه به فرارسیدن زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، میتوان با ارائۀ برخی کدهای تخفیف و بن های اینترنتی، مخاطبان زیادی را جهت فروش جذب نمود با توجه به ماندگاری طرح تبلیغ فوق و اطمینان از مشاهدۀ متن تبلیغ توسط کاربران و دانشجویان، میتوان نسبت به فروش محصولات و کتب در ایام و ماههای آتی نیز از همینک اقدام نمود honargara@yahoo.com جهت مشاهدۀ دیکر پکیجهای گروه تبلیغاتی پرستو به وب زیر مراجعه فرمائید: www.nikman.blogfa.com

honargara@yahoo.com

بهترین و ارزانترین تبلیغ هدفمند در اینترنت مخصوص شرکتها بویژه ناشران کتاب و نرم افزارها http://www.nikman.blogfa.com/page/nazarblog در روش فوق، مستقیماً برای مخاطبین هدف، پیام و متن تبلیغ شرکتها یا اشخاص ارسال میشود یکی از بهترین گروههای هدف برای ناشران محترم کتاب، گروه علم و فن آوری میباشد http://blogfa.com/Members/UsersList.aspx?dir=04 که در آن، وبلاگ اکثر دانشجویان در رشته های مختلف وجود داردکه با توجه به فرارسیدن زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، میتوان با ارائۀ برخی کدهای تخفیف و بن های اینترنتی، مخاطبان زیادی را جهت فروش جذب نمود با توجه به ماندگاری طرح تبلیغ فوق و اطمینان از مشاهدۀ متن تبلیغ توسط کاربران و دانشجویان، میتوان نسبت به فروش محصولات و کتب در ایام و ماههای آتی نیز از همینک اقدام نمود honargara@yahoo.com جهت مشاهدۀ دیکر پکیجهای گروه تبلیغاتی پرستو به وب زیر مراجعه فرمائید: www.nikman.blogfa.com

بهار

سلام من داستان های تخییلی مینویسم اگر بخوام رمان خودمو که در حال نوشتن اون هستم چاپ کنم شما راهنماییم میکنید ؟

حسین

مطلب بسیار جالبی بود، مخصوصا برای ما مبتدی ها! عرض شود حقیر یک کتاب با تیراژ 2000جلد با هزینه ی شخصی چاپ کرده ام و چون موضوع آن محلی بود تمام مجلدها را توانستم در شهرستان کوچک خودمان به فروش برسانم. اما در حال حاضر قصد دارم کتاب دیگری که موضوع محلی ندارد چاپ کنم، بفرمایید اگر هزینه ی آنرا خودم برعهده بگیرم برای پخش و فروش آن چه کار کنم؟ آیا انتشاراتی ها خودشان این کار را بر عهده می گیرند؟

سنا

سلام ممنون از مطلبتون ، خیلی استفاده کردم. مدتی بود دنبال اطلاعات مفید در این زمینه بودم. موفق باشید